Obřady (Rituály) svatební a jiné

Vše začalo zcela spontánně, a to prosbou dcery mé kamarádky a jejího nastávajícího o přípravu a vedení intimního a neformálního svatebního obřadu. Pak přišly další nečekané poptávky nejen na svatební obřady. Velkým překvapením pro nás bylo, jak málo se o těchto tzv. přechodových rituálech v duchu tradic našich předků (narození, dívka-žena, jinoch- muž, svatba, poslední rozloučení atd.) obecně ví. Protože se touto tematikou především Iva už léta zabývá a oběma je nám blízká, napadlo nás nabídnout tuto službu i dalším zájemcům.

O co se jedná? Především o vědomý přechod z jedné životní fáze do další. U svatby pak hlavně o ujasnění si toho, co do manželství přináším, co od něj očekávám a co jsem ochoten pro to udělat. Dále je tu sladění obou rodin a další témata. Přípravu je vhodné zahájit několik měsíců před plánovaným obřadem, třeba jen neformální schůzkou, kde si ujasníme záměr a připravíme společný plán. Kromě výše uvedeného se jedná o rituál nevěsty, rituál ženicha, kam si každý pozve své svědky a přátele stejného pohlaví. To je základní rámec, který podle dohody zúžíme nebo rozšíříme.

Obřady provádíme převážně ve Zdoňově na místech nám blízkých. Je možné se domluvit i v Adršpašských skalách dle podmínek TS Adršpach nebo na jiném místě. K obřadu lze přizvat i oficiální oddávající např. z OU Teplice nad Metují a sňatek tak zároveň uzavřít právoplatně.